Pērkonvīri

Latviešu pasaules
mūzikas grupa

Berta.me

 1. Mūzikas stils - mūsdienu tautas mūzika, world music, latviešu pasaules mūzika, storytelling.

  Grupa dibināta 2010. gadā. Sākotnēji tā bija trīs perkusionistu apvienība: Mikus Čavarts, Tālis Gžibovskis, Artis Gulbis – visi ar pieredzi dažādu stilu mūzikā, bet vienojoties interesē par etnisko mūziku un tās izmantošanu jaunradē. Laika gaitā grupas skaniskais uzstādījums pieaudzis, mainījies, ietverot arī citu pašu senāko skaņrades rīku – kokles, pūšamo instrumentu un balss izmantošanu.

  Grupas nosaukums ir iedvesmots no Jāņa Lejiņa romānā "Zīmogs sarkanā vaskā" minētajiem svētvietu sargātājiem - pērkonvīriem. Vārdam ir arī skaniska līdzība ar vārdu perkusijas, kas ceļas no latīņu 'percussio' ar nozīmi 'sist'. Tātad līdzīgi kā Pērkons - sperot rada skaņu.

   2012. gadā tika izveidota programma iekļaujot tradicionālo stāstniecību – brīnumpasaku, kas kļuva par koncerta dramaturģijas pamatu.

  Grupa “Pērkonvīri” koncertējusi Latvijā: 
  programmas koncerti ar pasaku - Ģertrūdes ielas teātrī (2012), Sviesta festivālā Cēsīs (2013), festivālā “Ziv zup” Kuldīgā (2013), Dziesmusvētku Stāstnieku pasākumā (2013), Ritma svētkos (Sigulda - 2010 un Ventspils – 2013), “Ziemeļblāzmā” (2014), festivālā "Saulgriezis" Valmiermuižā (2015),
  dažādos pasākumos, pilsētu svētkos, skolās - (Vikingu festivāls Daugmalē, Plostnieku svētki Strenčos, Ugunsskulptūru izrāde Saldus pilsētas svētkos, Pirtnieku konferences u.c.)
  un Norvēģijā – Šamaņu festivālā “Isogaisa” (2014)

   Ir veikti ieskaņojumi – etnomūzikas izlasē Sviests IV 2011.g. (sadarbībā ar Laimu Jansoni) un Sviests V 2013.g. (sadarbība ar Skaistkalnes pūtējiem), šie ieraksti iekļauti Latvijas mūzikas informācijas centra CD kompilācijās “Native music” pasaules mūzikas izstādēm Womex.

  2015. gadā ir izdots pirmais grupas albums DinDaru (Izdevējs “Lauska”). Vokālās partijas izpilda Imants Daksis, kas plašāk pazīstams kā solo dziesminieks. Imanta īpašās balss iespējas un izpildījums ienes jaunas noskaņas latviešu folkloras materiāla interpretācijā. Lielu ieguldījumu albuma skaņveidē devis arī skaņu režisors Ģirts Bišs. “DinDaru” saņēmis atzinīgu novērtējumu mūzikas kritiķu vidū - pat nodēvējot to par “latviešu atbildi islandiešu Sigur Ros”.
  Albumā iekļauta arī Initas Šalkovskas stāstītā latviešu tautas pasaka ar ekspertu komentāriem bukletā (Guntis Pakalns, Janīna Kursīte, Viesturs Rudzītis).
  Albuma mūzika iekļauta izlasei “Native music-10” Latvijas pārstāvniecībai Pasaules mūzikas gadatirgū Womex 2015.
  Albums nominēts Mūzikas ierakstu gada balvai “Zelta Mikrofons” 2015, kategorijā “Labākais Tautas un pasaules mūzikas albums”.

  Grupas skaniskais uzstādījums ietver pašu senāko skaņrades rīku – sitamo instrumentu, perkusiju, kokles, pūšamo instrumentu un balss izmantošanu. Skaņdarbu muzikālo pamatu veido ritma instrumentu bagātīgs pielietojums, pulsācijā ieaužot arī melodiskos izteiksmes līdzekļus, meklējot šo nosacīti vienkāršo instrumentu ekspresīvās izteiksmes iespējas. Aranžējumos tiek meklēts līdzsvars starp tradicionālās kultūras mantojuma – melodiskā materiāla, tekstu, tradicionālo instrumentu - pielietojumu un pasaules mūzikas un mūsdienu mūzikas stilu ietekmēm, koncentrējoties uz inovatīvu, radošu pieeju interpretācijai, satura atklāšanai.

  >>>

  Pērkonvīru koncertsastāvs 2016:

  Mikus Čavarts, bungas, perkusijas, balss
  Tālis Gžibovskis, bungas, perkusijas, balss
  Kalvis Vītols: bungas, perkusijas, balss
  Kristīne Ādmine: kokles, pūšamie instrumenti, balss
  Oksana Gotlube/Ieva Nīmane: pūšamie instrumenti, vargāns
  Raimonds Bartašēvics: balss
  Inita Šalkovska: stāstniece